Hajnowscy policjanci przypominają o odblaskach - Aktualności - KPP Hajnówka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Hajnowscy policjanci przypominają o odblaskach

Data publikacji 23.03.2018

Wczoraj w Internacie Technikum Leśnego w Białowieży odbył się wykład a następnie eksperyment w ramach akcji edukacyjno – informacyjnej „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM” którego uczestnikami byli uczniowie Technikum Leśnego w Białowieży. Młodzież mogła naocznie zobaczyć różnicę widoczności pieszego wyposażonego w odblaski i bez nich.

W czwartek funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego wspólnie z dzielnicową gminy Białowieża przygotowali i przeprowadzili w Internacie Technikum Leśnego w Białowieży „odblaskowy eksperyment”.  W przedsięwzięciu uczestniczyli uczniowie klas pierwszych powyższego Technikum. Po krótkiej prelekcji poprowadzonej przez Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Hajnówce, uczestnicy spotkania wraz z policjantami wyszli na drogę, aby w praktyce przekonać się o skuteczności działania odblasków.  Został tam przeprowadzony eksperyment polegający na tym, iż uczestnicy spotkania zostali ustawieni na zupełnie nieoświetlonej drodze. Przy nich ustawiony został pojazd z włączonymi światłami drogowymi, który oświetlać miał poruszających się w ich kierunku pieszych. W znacznej odległości od uczestników spotkania, ruszyły trzy dwuosobowe zespoły. Jedna para pieszych nie posiadała w ogóle żadnych elementów odblaskowych, druga para miała jedynie odblaski w postaci bransoletek, trzecia para była wyposażona w kamizelki odblaskowe. W momencie kiedy piesi ruszyli w kierunku uczestników spotkania, zostali oni oświetleni przez światła samochodu, który stał przy uczestnikach eksperymentu. Natychmiast uczestnicy spotkania dostrzegli pieszych ubranych w kamizelki odblaskowe. Po pewnym czasie dostrzegli pieszych wyposażonych w drobne elementy odblaskowe. Dopiero w  odległości około 25 m od nich zauważyli oni pieszych, którzy nie posiadali żadnych odblasków. Eksperyment ten pokazał, jak niebezpieczna jest sytuacja, kiedy to po zmroku pieszy poza terenem zabudowanym oraz poza terenem oświetlonym porusza się bez odblasków czy światła latarki. 

Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości niechronionych uczestników ruchu drogowego, którymi są piesi jak i rowerzyści, oraz przekonania ich do noszenia elementów odblaskowych, których stosowanie wpływa na ograniczenie tragicznych zdarzeń drogowych z ich udziałem.

Policjanci przypominają!

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących.

                  Za brak odblasku grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.  Pamiętajmy, że to nie grożąca grzywna i nie obowiązek powinny sprawić, że piesi będą korzystać z takich elementów, ale przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i życie.